Gończy polski przez wieki odgrywał kluczową rolę w polskiej tradycji myśliwskiej. Jednak poza zdolnościami łowieckimi, psy tej rasy oferują o wiele więcej. Dzięki temu są one również cenionymi członkami rodziny. Do cech charakterystycznych psa tej rasy zalicza się:
Dla kogo gończy polski
Zdrowie psa rasy gończy polski
Opis wyglądu gończego polskiego
Gończy polski to pies średniej wielkości o lekkiej i zwartej budowie ciała. Nie przekracza 60 cm. Jego głowa jest proporcjonalna względem całości. Uszy są średniej wielkości, lekko przylegające. Sierść gończego jest krótka, ale gęsta. Skutecznie chroni go przed trudnymi warunkami atmosferycznymi. Umaszczenie jest czarne z charakterystycznym podpaleniem na pysku, klatce piersiowej i łapach. Może być też czekoladowe podpalane i rude w różnych odcieniach.
Gończy polski to pies o silnym instynkcie łowieckim, który wymaga odpowiedniego przewodnika i właściciela. Pomocne może być doświadczenie w pracy z psami myśliwskimi. Gończy to idealny wybór dla osoby, która jest aktywna. Pies tej rasy wymaga regularnej aktywności fizycznej i mentalnej. Oznacza to, że najlepiej sprawdzi się jako towarzysz osób, które mają czas i energię, aby z nim regularnie ćwiczyć. Właściciel gończego powinien być także cierpliwy i konsekwentny w tresurze. Pies ten jest inteligentny, ale czasem może być uparty.
Gończe to ogólnie zdrowa i odporna na warunki atmosferyczne rasa psa. Nie wyszczególniono chorób dla niej typowych. Do najczęstszych problemów zdrowotnych należą kontuzje, takie jak złamania. Gończe są bardzo aktywnymi psami chętnie biorącymi udział w długich spacerach. Oprócz tego zauważono jedynie występowanie u nich zapalenia ucha. Pomimo swojej odporności gończy, tak jak każdy pies, wymaga kontrolnych wizyt u weterynarza i szczepień. Pomoże to we wczesnym wykrywaniu i leczenia ewentualnych problemów zdrowotnych. Dzięki temu będziesz mógł cieszyć się towarzystwem swojego psa przez wiele lat. Średnia długość życia psa tej rasy to 12-15 lat.
Na przełomie XIX i XX wieku zlikwidowano wiele psiarni. Był to skutek represji po Powstaniu Styczniowym, gdy doszło do konfiskaty części majątków ziemskich. Dodatkowo w trakcie II wojny światowej wiele psów zginęło w trakcie działań wojennych. Szczególne zasługi za wkład w rozwój rasy miał płk Józef Pawłusiewicz. Znalazł on gończe, które przetrwały wojnę i założył hodowlę pod przydomkiem "z Karpat".
Po wojnie psy tej rasy hodowali głównie myśliwi. Dzięki działaniom kynologów nastąpił renesans zainteresowania tą rasą. Doprowadziło to do jej stabilizacji i uzyskania oficjalnego uznania jej w świecie kynologii. W 2006 roku rasa gończy polski została wstępnie uznana przez FCI. Dziś psy tej rasy są nie tylko cenionymi psami myśliwskimi, ale również ukochanymi towarzyszami wielu rodzin.
Gończy polski to rasa psa myśliwskiego o bogatej historii. Już w średniowieczu polowano w Polsce z psami, które uznaje się obecnie za przodków tej rasy. Były one cenione za swoje znakomite zdolności tropiące. W trakcie polowań gończe po znalezieniu zwierzyny powinny zacząć głośno szczekać. Jest to tak zwane granie. Myśliwi często dobierali psy w taki sposób, by różniły się one pod względem barwy głosu i tworzyły akord. Gończe brały udział nie tylko w polowaniach na dziką zwierzynę, ale odgrywały również kluczową rolę w ochronie majątków.
Gończy polski to rasa psa wykorzystywanego podczas polowań. Znana jest przede wszystkim ze swojej odwagi, wytrzymałości i doskonałych zdolności do polowań. To wierny przyjaciel i członek rodziny. W tym artykule poznasz historię oraz charakterystykę tego niezwykłego psa. Poznasz także odpowiedzi na najczęstsze pytania dotyczące tej rasy.
Ul. Świętokrzyska 13
Sucha Huta 83-041 Mierzeszyn
A website created by Sfora Szulista FCI